Panoul moderatorului ]

Am spart termometrul :((

Grijile zilnice ale mamicutelor...

Am spart termometrul :((

Mesajde madana pe 17 Mar 2008, 20:00

Azi am spart termometrul cu mercur in pat :( Cine m-o fi pus sa mai tin asa ceva in casa, nu stiu. :(
Am fost si am cumparat unul electronic cu numai 1 mil jumate :shock:
ImagineImagine
madana
Prichindel Maestru
Prichindel Maestru

Locaţie: Bucuresti, Nicolae Grigorescu
data nasterii: 9 IAN 1978
prichindei: Toto - 30 SEPT 2005

Re: Am spart termometrul :((

Mesajde cami pe 02 Apr 2008, 18:54

Abia acum am citit patania ta, Dana. Si ce s-a intamplat cu mercurul? o intamplare asemanatoare imi povestea sotul meu, fratele lui a spart termotretul in dinti cand erau ei mici si mama lor a fost terminata de spaima, crezand ca a inghitit copilul mercurul. In final, a descoperit ca nu s-a intamplat asa. Si ce termometru ai luat? esti multumita? eu am patit cu unul de firma cand era alexandru mic, nu stiu daca sa dau numele firmei, si dupa cateva luni am ajuns cu alexandru la urgente, facuse febra 41 si termometrul nostru arata 38. Mi-am dat seama ca ceva nu e in ordine si l-am duc la camera de garda. :shock:
ImagineImagine

ImagineImagine
cami
Prichindel MODERATOR
Prichindel MODERATOR

Locaţie: Bucuresti, Sebastian
data nasterii: 31.08.1976
prichindei: Alexandru (12.08.2003) si Bogdan (5.03.2006)

Mesajde magda ionescu2001 pe 02 Apr 2008, 20:34

Eu stiu ca atunci cand spargi un termometru trebuie sa aerisesti foarte bine camera!!
Imagine
magda ionescu2001
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR

Locaţie: BUCURESTI-DR TABEREI
Specializare: PRICHINDEL FARMACIST
prichindei: Rebeca si Natalia

Mesajde madana pe 04 Apr 2008, 20:45

Am strans lenjeria de pe pat, am scuturat-o pe geam si am bagat-o in cada, stransa, iar a doua zi am dus-o la Nufaru, am zis ca eu nu bag lenjeria aia in masina de spalat :P
Cam atat, am tinut toata noaptea geamul deschis la dormitor... fara noi in dormitor :lol:
ImagineImagine
madana
Prichindel Maestru
Prichindel Maestru

Locaţie: Bucuresti, Nicolae Grigorescu
data nasterii: 9 IAN 1978
prichindei: Toto - 30 SEPT 2005

Mesajde minutza pe 25 Apr 2008, 12:28

se pare ca eu nu am stiut ca este asa de grav sa spargi untermometru si nu este bine contactul cu mercuriul sa imi fie rusine !!
minutza

Locaţie: DEJ

Mesajde cristinica45 pe 24 Sep 2008, 11:01

Am spart si eu un termometru cand era David mic, dar nu in camera unde dormeam noi ci in cea a fratelui meu, il scuturam sa ajunga mercurul la baza, fratele era racit si am vrut sa vad ce temperatura are..........si am lovit din neatentie termometrul de un bibelou , mercurul s-a scurs si s-a facut bobite mici, mici ce se duceau in toate partile pe mobila. am strans cu o carpa repede, si am aruncat in wc........apoi am aerisit camera si i-am spus fratelui meu sa nu doarma in noaptea aia in camera...........dupa 2 zile de aerisit nu a mai fost nici un pericol am zis eu.......
Copilaria este varsta celei mai pure sinceritati, a celei mai depline libertati, este varsta viselor fara granita, varsta care traieste prin flori si se exprima prin exclamatii, este varsta in care toti suntem frumosi !!
cristinica45
Prichindel MODERATOR
Prichindel MODERATOR

Locaţie: Ploiesti
data nasterii: 24 septembrie 1979
prichindei: DAVID-ALEXANDRU SI DARIUS -MIHAI

Mesajde ionifabio pe 25 Sep 2008, 11:57

si eu am spart un termometru de camera dar stiu ca era cu alcool nu cu mercur(sper sa nu ma insel)
apoi mi-a adus soacra de aici din spania pt bb unul electronic
Imagine
ionifabio
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR

Mesajde yllony pe 14 Mar 2009, 01:22

eu am spart un termometru si am patit exact ca si Cristina..pe parchet bobite mici si alergam dupa ele ca fugeau mai repede ca mine... :lol: nu am stiut de aerisit dar in general aerisesc tot timpul...nu mai stiu daca am facut-o imediat...am sunat-o pe cumnata mea care e medic si a zis sa nu ma sperii ca e mercur medicinal ... ;) am si unul electronic dar de cate ori am luat temperatura cu amandoua fiecare arata altceva..si mai aproape de adevar mi s-a parut cel cu mercur...
Ai curaj pentru marile suparari din viata ta si rabdare pentru cele mici;dupa ce ti-ai terminat cu bine treburile zilnice dormi linistit.Dumnezeu e treaz!
yllony
Prichindel MODERATOR
Prichindel MODERATOR

Locaţie: Ploiesti
Specializare: ?
data nasterii: 28.07.1970
prichindei: Roberta 6.10.1991 si David 28.12.2005

Mesajde macoveianca pe 06 Apr 2009, 08:42

fetelor,doar cate un termometru ati spart? :o
eu am spart 7....si la toate au ramas acolo mercurul.doar ca de 2 ori m-am jucat eu un pic cu el... :oops:
Nu dispreţui lucrurile mici; o lumânare poate face oricând ceea ce nu poate face soarele niciodată: să lumineze în întuneric!
macoveianca
Prichindel Nou Venit
Prichindel Nou Venit

Mesajde lilianaairinei pe 06 Apr 2010, 20:38

Eu a doua zi dupa ce am nascut,a venit o asistenta in salon si mi-a pus sub brat un termometru.Cred ca a uitat de mine si dupa vreo 15 min m-am ridicat sa alaptez si a cazut termometrul si s-a spart.M-am gandit ca poate mi-o fi cazut in papuci dar,sunt inca in viata.L-am platit si gata.(5 lei)
lilianaairinei
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR
PRICHINDEL TRĂNCĂNITOR

Locaţie: Comanesti,jud. Bacau
data nasterii: 12.04.1985
prichindei: Leon Stefan, 04.06.2009

Înapoi la De de toate adunate